Zdrowie

Narkolepsja - najważniejsze informacje

Kacper |24Fitness

Narkolepsja jest zaburzeniem snu, znanym niewielu osobom. Pacjenci cierpiący na tę chorobę odczuwają w ciągu dnia nadmierną senność, a także pojawia się u nich katapleksja - czyli trwająca pewien czas utrata napięcia mięśniowego. Oprócz tego narkolepsja wiąże się z halucynacjami, a także porażeniem przysennym.

Narkolepsja - u jakich osób pojawia się najczęściej?

Na narkolepsję mogą cierpieć zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pierwsze jej objawy pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku, między 15. a 20. rokiem życia, bardzo często w okresie dojrzewania płciowego. Narkolepsja może być dziedziczona genetycznie.

Co powoduje powstawanie narkolepsji?

Narkolepsja występuje u wielu osób z niewiadomych do dzisiaj przyczyn, jednakże najbardziej prawdopodobne jest, że jej występowanie jest wynikiem mutacji genu, który koduje antygen HLA. U osób z mutacją chromosomu 6 występuje zwiększone ryzyko wystąpienia narkolepsji, natomiast czynnikiem, który powoduje pojawianie się objawów, jest bardzo często niewłaściwa reakcja układu odpornościowego na skutek infekcji.

Narkolepsja a powrót do pełni zdrowia

Jeżeli chodzi o wyleczenie narkolepsji, to bardzo rzadko udaje się całkowicie powrócić do stanu zdrowia sprzed zachorowania. Zazwyczaj pacjent musi zmagać się z pewnymi objawami narkolepsji do końca swoich dni.

Czym objawia się narkolepsja?

Głównym objawem narkolepsji jest senność narkoleptyczna, przez którą pacjenci bardzo często zasypiają w ciągu dnia. Mogą zasnąć w trakcie rozmowy, jazdy samochodem czy spaceru. Takie napady snu mogą stwarzać zagrożenie dla chorego i osób w jej otoczeniu. Taki nagły sen trwa jednak krótko. Innym objawem tej choroby jest katapleksja, która polega na nagłym zwiotczeniu mięśniu. Może do niej dojść w różnych sytuacjach, bardzo często pod wpływem emocji. Czasami objawia się na przykład upuszczeniem szklanki, ale może także doprowadzić do upadku. Narkolepsja objawia się również porażeniem przysennym, które polega na nagłym zwiotczeniu mięśni w trakcie snu i przebudzeniu się. Oprócz tego, narkolepsja wiąże się z halucynacjami, będącymi omamami wzrokowymi oraz słuchowymi

Rozpoznawanie narkolepsji

Narkolepsje można rozpoznać dzięki obserwacji wyżej wymienionych objawów. Ponadto, w celu potwierdzenia postawionej diagnozy, często wykonuje się badanie w laboratorium snu, gdzie można sporządzić wynik badania EEG w trakcie snu. W przypadku osób cierpiących na narkolepsję, w zapisie badania będą widoczne zaburzone fazy snu. Aby mieć pewność rozpoznania narkolepsji wykonuje się również badanie antygenów HLA oraz oznaczanie mutacji chromosomu 6.

Leczenie narkolepsji

Do leczenia narkolepsji stosuje się leki psychostymulujące, których zadaniem jest walka z nadmierną sennością. Są one odpowiedzialne za stymulację układu nerwowego, dzięki czemu chory może odczuwać mniejszą senność w ciągu dnia. Ponadto, pacjenci cierpiący na narkolepsję powinni udawać się na krótkie, 15 minutowe drzemki. Ponadto powinni unikać spożywania alkoholu i innych używek, które mogą utrudniać leczenie. Zalecana jest także regularna aktywność fizyczna.

Więcej na stronie https://www.forumneurologiczne.pl/porada/czym-jest-narkolepsja-czy-mozna-leczyc-narkolepsje/3681

Zobacz
Komentarze (0)