Zdrowie

Implanty zębów - co musisz wiedzieć przed wizytą u stomatologa?

Kacper |24Fitness

Ubytki w uzębieniu to nie tylko defekt estetyczny. Sprawiają, że pozostałe zęby przesuwają się i tracą stabilne osadzenie w dziąśle, trudniej jest gryźć, mowa staje się niezrozumiała. Nowoczesne kliniki, takie jak CDC Stomatologia w Krakowie, dysponują szerokim zakresem możliwości uzupełniania uzębienia. Należą do nich implanty stomatologiczne. Zabieg wszczepienia implantu jest kilkuetapowy.

Wszczepienie implantu - jakie badania trzeba wykonać?

Implantolog, czyli stomatolog specjalizujący się we wszczepianiu implantów musi mieć pewność, że stan zdrowia pacjenta jest odpowiedni do przeprowadzenia zabiegu. Dlatego pierwsza wizyta zazwyczaj polega na przeprowadzeniu wywiadu i zleceniu, a następnie wykonaniu kilku badań.

Wywiad

W trakcie wywiadu lekarz pyta o przyjmowane leki, przebyte choroby, przewlekłe dolegliwości, historię chorób w rodzinie pacjenta. Pytania są zwykle dość szczegółowe. To wyraz troski i dbałości o jakość usługi. Implant powinien służyć przez lata, a w przyszłości stanowić oparcie dla protezy, dlatego zabieg musi zostać wykonany solidnie, po uprzednim skrupulatnym przygotowaniu.

implanty zębów

RTG

Aby dokładnie zobaczyć, jak przebiegają korzenie sąsiadujących zębów i w jakim stanie jest kość, lekarz zleca wykonanie RTG panoramicznego oraz szczegółowego. Niekiedy wykonuje się także tomografię komputerową 3D, pozwalającą ocenić stan kości, grubość błon śluzowych, przebieg nerwów.

Badania laboratoryjne

Implant to wykonana z tytanu (lub jak w centrum CDC Stomatologia, z najwyższej jakości stopu tytanu i cyrkonu) śruba wszczepiana w kość pacjenta, która skutecznie zastępuje naturalny korzeń zęba. Po zabiegu implant integruje się z kością w procesie osseointegracji. Przebieg tego procesu można w pewnym stopniu przewidzieć, zapoznając się z wynikami badań krwi pacjenta - morfologii, OB, czasu krwawienia i krzepnięcia, poziomu cukru czy witaminy D3.

Nowoczesne implanty i korony protetyczne

Implantologia wciąż się rozwija, choć dziś jej poziom jest już bardzo wysoki. W dziedzinie, jaką są implanty zębów Kraków może pochwalić się sporymi osiągnięciami i wieloma doskonałymi specjalistami. CDC (Cracow Dental Centre) stosuje implanty oraz korony najwyższej jakości, idealnie dopasowane do kształtu kości i koloru uzębienia. Najczęściej stosowanym dziś materiałem, z którego wykonuje się korony (widoczną część, osadzaną na implancie) jest metal licowany porcelaną.

Pierwszym etapem, jakie musi przejść pacjent by posiadać nowoczesne implanty zębów, jest wszczepienie śruby. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym. Implantolog nawierca kość i umieszcza w tak powstałym otworze implant. Proces gojenia po tym etapie trwa od 3 (dla żuchwy) do 6 miesięcy (dla szczęki).

Drugim etapem jest odsłonięcie implantu (poprzez nacięcie błony śluzowej dziąsła) i wszczepienie śruby gojącej, która wspomaga proces integracji implantu z kością i tkanką miękką.

Po około dwóch tygodniach można już zamontować uzupełnienie protetyczne w postaci łącznika, na którym osadza się koronę lub pojedynczej korony.

Dowiedz się więcej o CDC Stomatologia :

ul. Rydlówka 19 LU09, 30-363 Kraków, email: biuro@cdcstomatologia.pl, tel: 733 187 780

 

Zobacz
Komentarze (0)