Zdrowie

Czym się zajmuje chirurgia rekonstrukcyjna?

Kacper |24Fitness

Chirurgia rekonstrukcyjna wraz z chirurgią estetyczną, tworzą medycynę plastyczną. Zajmują się likwidowaniem lub poprawą defektów fizycznych, które przynoszą Pacjentom dyskomfort. Nierzadko nawet drobne wady są bardzo uciążliwe w czasie codziennego funkcjonowania, szczególnie jeśli obejmują przykładowo twarz lub kończyny. Dowiedz się, czym dokładnie zajmuje się chirurgia rekonstrukcyjna.

Jakie są różnice między chirurgią estetyczną a rekonstrukcyjną?

Zabiegi z zakresu chirurgii estetycznej przydają się wówczas, gdy uszkodzone zostają walory estetyczne np. na skutek naturalnych procesów starzenia się. Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się poprawą jakości życia osób, u których jedna (lub więcej) funkcji organizmu zostaje zaburzona w wyniku urazu, choroby lub wady wrodzonej.

Można zatem wysunąć twierdzenie, że pierwsza z gałęzi zajmuje się problemami związanymi z wyglądem, jego poprawianiem i dobrym samopoczuciem psychicznym Pacjenta, natomiast druga z nich odwołuje się do przywracania utraconych funkcji np. w obrębie narządu ruchu oraz rekonstruowaniu części ciała, które musiały zostać usunięte lub ucierpiały w wyniku zdarzeń losowych.

Przykładowe zabiegi wykonywane w ramach chirurgii rekonstrukcyjnej

Omawiany dział medycyny może pomóc przykładowo w:

  • przywróceniu do pierwotnej formy małżowin usznych,
  • rekonstrukcji piersi po przebyciu zabiegu jej usunięcia,
  • pozbyciu się trudności w poruszaniu kończynami, wynikającymi z urazów i zaburzeń ich budowy.

Chirurgia rekonstrukcyjna może zająć się leczeniem łokcia tenisisty, golfisty, uszkodzeniami chrząstki stawowej czy wdrażaniem odpowiednich kroków po złamaniach, które pozwolą powrócić do pełnej sprawności. Ma to ogromne znaczenie w przypadku sportowców, jednak u osób, które nie uprawiają aktywnie sportu, nieprawidłowe zrośnięcie się ręki może być uciążliwe w życiu codziennym, ponieważ prowadzi do znacznego ograniczenia jej ruchomości.Zabiegi z zakresu tej gałęzi medycyny wykonywane są przykładowo w Hand Project Clinic. Dzięki osiągnięciom chirurgii rekonstrukcyjnej można na powrót cieszyć się pełną sprawnością lub wyglądem, który nie będzie sugerował nawet najdrobniejszych problemów funkcjonalnych.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)