Zdrowie

Metody rzucenia palenia

Kacper |24Fitness


Decydując się na rzucenie palenia, dobrze jest poznać wszelkie sposoby farmakologiczne, które pomogą porzucić nałóg.

Rzucenie palenia - tabletki

Na rynku zajdziemy pewne leki, które zostały stworzone właśnie dla osób, które chcą rzucić nałóg. Jednak powinniśmy mieć na uwadze, aby nie zażywać je instrumentalnie. Nie ma na rynku leku, który działałby w magiczny sposób, że po jego wzięciu zapominamy o papierosach. Zadaniem takich lekarstw łagodzenie objawów, jakie towarzyszą przy głodzie nikotynowym. Do wyboru mamy takie lekarstwa jak Champix, Zyban, Desmoxan, Tabex czy tak zwana Nikotynowa Terapia Zastępcza.

Jak wybrać lek idealny dla nas? Powinniśmy przy wyborze zwrócić uwagę na parę czynników:

1. Poziom uzależnienia

Warto rozejrzeć się po dostępnych lekach na rynku, sprawdzić cały mechanizm uzależnienia, a także zrobić specjalistyczny test na uzależnienie. Warto także zastanowić się nad własną motywacją do rzucenia nałogu, a także przeprowadzić wywiad na temat palenia papierosów.

2. Powinniśmy także skorzystać z porady lekarza pierwszego kontaktu. Pomoże on wykluczyć wszelkie możliwe przeciwwskazania do przyjmowania danego leku. Pomocna również może okazać się wizyta w Poradni Pomocy Palącym. Aby, uzyskać cenne informacje można także zadzwonić to TPPP (Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym).

Dostępne są również niekonwencjonalne metody takie jak: 

  • Akupunktura
  • Biorezonans
  • Hipnoza

W jaki sposób pomaga leczenie przez Nikotynową Terapię Zastępczą?

sposoby na rzucenie palenia

Nikotynowa terapia zastępcza

Nikotyny używa się do leczenia już od trzydziestu lat, pomaga ona w zmniejszeniu objawów, jakie widoczne są w chwili, gdy osoba przestaje sięgać po papierosy. Przyjmowanie samej nikotyny, przez przyklejenie sobie plastra czy żucie gumy, powoduje, że nie przyjmujemy szkodliwych substancji.

Tę metodę powinno się zastosować, gdy człowiek jest fizjologicznie uzależniony od przyjmowania nikotyny. Sprawdza się to, poprzez zrobienie testu uzależniania, można również zadać sobie parę pytań:

  • Czy w nocy zdarza ci się obudzić i zapalić papierosa?
  • Czy od razu po przebudzeniu sięgasz po papierosa?
  • Palisz więcej niż 20 papierosów na dzień?

Jesteś uzależniony, jeśli chociaż na dwa pytania odpowiesz twierdząco.
Jeżeli na dwa z tych pytań odpowiesz twierdząco, to oznacza to, że jesteś uzależniony od nikotyny.

Proces leczenia uzależnienia od nikotyny składa się z pierwszego etapu, gdy całkowicie odstawiasz papierosy i jedynie wspierasz się poprzez plastry czy gumy nikotynowe. Drugi, gdy całkowicie odstawiasz nikotynę we wszystkich postaciach.
 

Zobacz
Komentarze (0)