Jak dbać o wzrok? 5 praktycznych wskazówek
Dobry wzrok to prawdziwy skarb. Niestety, najczęściej przypominamy sobie o tym dopiero wtedy, kiedy oczy odmawiają nam posłuszeństwa. Nawet błahe z pozoru problemy mogą zwiastować poważne schorzenia, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Aby móc cieszyć się dobrym widzeniem jak najdłużej, należy zadbać o wzrok. Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów na poprawę kondycji oczu, które warto stosować na co dzień.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – pamiętaj o regularnych badaniach wzroku
Bardzo istotnym elementem dbania o oczy są regularne badania kontrolne. W przypadku osoby dorosłej badania diagnostyczne powinny być wykonywane przynajmniej raz na dwa, trzy lata, z dzieckiem należy zaś chodzić do okulisty co najmniej raz w roku. Podstawowe badanie okulistyczne obejmuje zazwyczaj test ostrości widzenia oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. W razie potrzeby lekarz może przeprowadzić też dodatkowe badania, np. OCT (zwane także tomografią oka lub badaniem dna oka). Zastanawiasz się, co wykrywa badanie OCT? Optyczna koherentna tomografia dna oka pozwala precyzyjnie i dokładnie ocenić stan narządu wzroku. Okulista przeprowadza ją zazwyczaj w celu zdiagnozowania i monitorowania rozwoju jaskry. OCT wykonuje się również u osób, które mają zwyrodnienia plamki związane z wiekiem.
Pracujesz przy komputerze wiele godzin? Kup okulary z antyrefleksem
Praktycznie nikt z nas nie wyobraża sobie dziś życia bez komputerów i Internetu. Na przestrzeni lat stały się one narzędziem pracy, nauki i rozrywki. Niestety, tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego, że ekrany urządzeń elektronicznych na dłuższą metę stanowią niemałe obciążenie dla wzroku. Jeśli spędzasz przed monitorem więcej niż 6 godzin dziennie, zainwestuj w profesjonalne okulary do komputera z powłoką blue lub przynajmniej z antyrefleksem. Takie szkła to absolutne minimum, jakie powinniśmy zapewnić naszym oczom. Minimalizują one odblaski i poprawiają widzenie. Jeśli jednak chcesz postawić na bardziej profesjonalną ocgronę, to spraw sobie okulary do komputera. Są one wyposażone w specjalną powłokę filtrującą blue, której zadaniem jest neutralizowanie szkodliwych promieni emitowanych przez stosowane obecnie monitory ekranowe. Okulary ochronne przynajmniej z antrefleksem warto stosować niezależnie od tego, czy ma się wadę wzroku. Modele bez korekcji optycznej, czyli tak zwane zerówki, również warto kupić z antyrefleksem. Posiadasz zdiagnozowaną wadą refrakcji? Tym bardziej powinieneś zainteresować się tym tematem. Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze gwarantują idealną ostrość wzroku, a jednocześnie zapewniają mniej męczące i bardziej komfortowe widzenie.
Noś okulary przeciwsłoneczne
Wpływ słońca na organizm człowieka jest ogromny. Dzięki przebywaniu na słońcu mamy lepszy nastrój i jesteśmy bardziej zadowoleni z życia. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może być jednak szkodliwa. W skład widma słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi wchodzi m.in. promieniowanie UV (ultrafioletowe). Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, żadna ilość promieni UV nie jest dobra dla oczu. Dlatego do swojego codziennego wyposażenia powinniśmy włączyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem i nosić je jak najczęściej, nie tylko latem. Oprawki przeciwsłoneczne wyposażone w filtr UV skutecznie blokują dostęp promieni ultrafioletowych do oczu, a przy okazji stanowią modny dodatek do stroju.
Odczuwasz suchość oczu? Stosuj krople nawilżające
Suchość oczu jest niezwykle przykrą dolegliwością, która dotyka coraz więcej ludzi. Jej przyczyny mogą tkwić w chorobach ogólnoustrojowych, ale też mieć związek ze zbyt długą pracą przed komputerem. Najlepszym sposobem na suche oczy są specjalne krople nawilżające. Niwelują one nieprzyjemne uczucie pieczenia, szczypania oraz zaczerwienienia. Krople nawilżające do oczu dostępne są bez recepty – zapytaj o nie w swojej aptece.
Wykonuj ćwiczenia poprawiające wzrok
Jednym ze sposobów na utrzymanie dobrej kondycji oczu są ćwiczenia poprawiające wzrok. Wykonując je regularnie, w znaczący sposób usprawniasz funkcjonowanie narządu wzroku. Znakomitym treningiem na co dzień mogą być np. ćwiczenia Batesa. Doktor Bates twierdził, że poprzez odpowiednią gimnastykę oczu można poprawić ostrość wzroku i wzmocnić mięśnie gałki ocznej. Jego główne twierdzenie opierało się na tym, że nasze oczy mają zdolność do samoregeneracji, a dzięki odpowiednim ćwiczeniom jesteśmy w stanie pozbyć się wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Aby metoda przyniosła oczekiwane efekty, ćwiczenia muszą być oczywiście właściwie dobrane. Przed przystąpieniem do treningu należy skonsultować się z prowadzącym lekarzem okulistą.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz