Zdrowie

Gen alkoholizmu - Rzeczywiste obciążenie genetyczne, czy tylko wymówka?

Kacper |24Fitness

Badania wykazują, że dzieci rodziców nadużywających alkoholu lub innych narkotyków są bardziej narażone na uzależnienie niż ich rówieśnicy. Około 50% dzieci rodzi się z rodzicami, którzy mieli problemy z alkoholem lub innymi narkotykami. Istnieje 25% szans, że dziecko odziedziczy uzależnienie po rodzicu, który nie jest alkoholikiem.

Skąd wzięło się dziedziczenie alkoholizmu?

Dzieje się tak dlatego, że dzieci te częściej piją alkohol niż ich rodzice. Alkohol aktywuje obszary mózgu, które są związane z przyjemnością i może prowadzić do uzależnienia. Dzieje się tak z powodu silnego efektu wzmocnienia, jaki alkohol wywiera na ich organizm, co zachęca ich do picia więcej.

Warto również zauważyć, że osoby, które pochodzą z rodzin alkoholików, są bardziej skłonne do nadużywania alkoholu wcześniej niż inni. Ten wczesny początek może prowadzić do większej ilości behawioralnych, psychologicznych i fizycznych komplikacji spowodowanych alkoholem. Osoby te również bardziej cierpią z powodu psychicznych i fizycznych skutków zdrowotnych nadmiernego spożycia alkoholu. Są one również bardziej odporne niż inne do otrzymania i utrzymania leczenia narkotyków przez dłuższy czas.

Osoby z historią alkoholizmu w rodzinie są bardziej narażone na występowanie zaburzeń neuropsychologicznych. Mogą to być zarówno zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, jak i niedojrzałość umysłowa. Dzieje się tak dlatego, że alkoholizm jest chorobą fizjologiczną i psychiczną.

Możliwość rozwoju dziedzicznego alkoholizmu może zwiększyć podatność psychiczną podmiotu. Dzieci, których rodzice byli alkoholikami, często cierpią na zaburzenia koncentracji uwagi, niestabilność emocjonalną i problemy z samooceną. W okresie dojrzewania wykazują większą frustrację, nietolerancję koncentracji, zachowania antyspołeczne oraz problemy z integracją rodzinną i społeczną.

Leczenie uzależnienia od alkoholu - dowiedz się więcej na https://alkoholizmwieliczka.pl/ejhr/leczenie-alkoholizmu-wieliczka.html

alkoholizm

Czy alkoholizm jest zapisany w naszych genach?

Nadużywanie alkoholu nie jest kwestią predyspozycji genetycznych czy dziedziczności, ale także czynników biologicznych i fizjologicznych.

Zdolność lub niezdolność danej osoby do metabolizowania alkoholu może być oznaką predyspozycji biologicznych. Dlatego też zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą dotyczyć osób, które piją alkohol krócej lub spożywają go mniej niż inni.

Biologiczny wpływ na alkohol może mieć również odwrotny skutek: dzieje się tak, gdy dana osoba pije, ale nie upija się łatwo. Nazywa się to tolerancją behawioralną. Osoby z rodzinną historią alkoholizmu mogą być do tego predysponowane. Ta tolerancja na nadmierne spożycie alkoholu jest tym, co prowadzi do uzależnienia od alkoholu. Chociaż organizm może nie wykazywać oznak ostrego zatrucia, może wystąpić uzależnienie od alkoholu.

Ważne jest, aby pamiętać, że uzależnienie może być spowodowane zarówno przez czynniki środowiskowe, jak i rodzinne. Czynniki społeczno-kulturowe mogą być katalizatorami dziedzicznego alkoholizmu.

Dzieci, które w swoich domach postrzegają alkohol jako nieodpowiedzialne używanie, często piją więcej. Sytuacje te pokazują, że istnieje interakcja czynników dziedzicznych i społecznych lub środowiskowych.

To samo dotyczy wpływów społecznych ze strony rówieśników, a także zwyczajów kulturowych i społecznych. Mogą one zachęcać do spożywania substancji alkoholowych. To, wraz z predyspozycjami dziedzicznymi, może prowadzić do uzależnienia od alkoholu.

Środowisko, geny i alkoholizm

Jeśli chodzi o podatność na uzależnienia, predyspozycje genetyczne odgrywają ważną rolę. Może być ona powodem do tego, by nie stawiać sobie wyzwań i nie brać odpowiedzialności za swoje czyny. Osoby z genetyczną predyspozycją do alkoholizmu nie mają prawa brać przykładu ze swoich rodziców czy członków rodziny. Wszystko sprowadza się do świadomości i umiejętności stawiania granic i mówienia "NIE".

Zobacz
Komentarze (0)