Zdrowie

Kolagen na stawy i nie tylko

Kacper |24Fitness

Kolagen naturalny występuje między innymi w naszych kościach, chrząstkach, ścięgnach czy skórze. Wytwarzany jest przez fibroblasty w tkance łącznej i wpływa na szereg ważnych funkcji - zapewnia między innymi sprężystość tkanek i narządów, zapewnia ich wytrzymałość, a także wzmacnia naczynia krwionośne, wpływa na elastyczność skóry i bierze udział w procesie gojenia ran. Istnieje wiele typów kolagenów - jak dotąd u ludzi poznano aż 29 jego odmian. W suplementacji występują natomiast 3 typy kolagenu, zazwyczaj jest on w postaci zhydrolizowanej, ponieważ najłatwiej się wchłania. Od kiedy człowiek zaczyna tracić kolagen? Na jakie obszary wpływa i czy warto go dodatkowo przyjmować? Poznaj 5 obszarów działania i występowania kolagenu!

Dodatkowa suplementacja - kolagen w tabletkach

Kolagen to główny budulec tkanki łącznej, do którego najważniejszych cech zaliczyć można rozciągliwość i sprężystość oraz wytrzymałość na urazy mechaniczne. Ludzki organizm jest zdolny do odbudowy naturalnego kolagenu - nawet do 3 kg włókien kolagenowych rocznie! Z wiekiem jednak proces ten ulega pogorszeniu, a włókna stają się słabsze i tracą na spójności, przez co komórki zyskują większą swobodę ruchów. Może warto zastosować zatem kolagen w tabletkach?

Suplementacja tym białkiem nie zawsze ma uzasadnienie. Na rynku występują liczne warianty suplementowania, jedną z nich jest kolagen w tabletkach. Warto go stosować, gdy chcemy:

  • wzmocnić naczynia krwionośne,
  • poprawić wygląd skóry i jej zdolności regeneracyjne,
  • zredukować zmarszczki,
  • poprawić funkcjonalność stawów,
  • poprawić kondycję włosów.

Kolagen na stawy

Co kolagen nadaje tkance chrzęstnej? Warunkuje jej prawidłową budowę w stawach. Można śmiało stwierdzić, że jest to najpopularniejsze białko ludzkiego organizmu, zwłaszcza w układzie ruchu. Im więcej dana struktura go zawiera - tym bardziej jest sprężysta i zdolna więcej znieść. Wpływ kolagenu na stawy jest zatem niepodważalny - chrząstka w połowie jest z niego zbudowana, a więzadła i ścięgna zawierają go aż 86%! Już po 25. roku życia bilans kolagenowy robi się ujemny, a białko to odbudowuje liczne procesy destrukcyjne, które zachodzą np. w trakcie wysiłku fizycznego. Kolagen na stawy oddziałuje zatem znacząco - zapobiegając chociażby ocieraniu się kości o siebie i nadając im sprężystość.

kolagen na stawy

Kolagen naturalny - co powoduje?

Kolagen naturalny jest białkiem strukturalnym, który spotykany jest wyłącznie u zwierzęcych organizmów wielokomórkowych, a tym samym także u ludzi. Stanowi on około 30% wszystkich białek ludzkiego organizmu. Bez niego człowiek byłby bezwładną galaretką, ponieważ jest on podporą dla niemal wszystkich struktur ludzkiego ciała! Z wiekiem jednak tego naturalnego kolagenu jest coraz mniej, dlatego warto stosować suplementację czy odpowiednio zbilansowaną dietę.

Kolagen w pożywieniu - co jeść?

Naszemu organizmowi możemy dostarczać także kolagen w pożywieniu - codzienna dieta pozwala na pozyskiwanie tego białka z wielu naturalnych źródeł. Najwięcej kolagenu znajduje się w skórach zwierząt, galaretkach z nóżek, chrząstkach i w mniejszej ilości w mięsie. Warto dodatkowo pochylić się nad przyjmowaniem produktów bogatych w witaminę C, ponieważ bierze ona udział w syntezie tego białka, a witaminy jak A czy E wzmacniają kolagenową strukturę. Choć kolagen w pożywieniu powszechnie kojarzy się ze słodkimi żelkami i galaretkami - wprawdzie w ich skład wchodzi żelatyna - to jednak jest go w nich niewiele i ma gorszą wchłanialność niż suplementy kolagenowe.

Kolagen na rozstępy

Czy kolagen pomoże na rozstępy? Skóra zbudowana jest w ogromnej przewadze z kolagenu. Białko to odpowiada za właściwy poziom jej nawilżenia, sprężystości  i wspomaga regenerację komórek. Należy jednak zaznaczyć, że rozstępy to blizny, więc o ile pewnymi środkami można zmniejszyć ich widoczność, o tyle nie jesteśmy w stanie ich całkowicie wyeliminować. Można jednak zadbać o skórę odpowiednią dietą i suplementacją, by zapobiec powstawaniu dalszych zmian - w takim wypadku kolagen na rozstępy może się sprawdzić, przede wszystkim ze względu na jego pozytywny wpływ na struktury skórne.

Zobacz
Komentarze (0)