Jak wybrać dobry zestaw witamin i minerałów
Braki w diecie ludzie próbują rekompensować przy pomocy różnych aptecznych środków. Zamiast dbać na co dzień o odpowiednią podaż warzyw i owoców, wolą sięgnąć po kolorową kapsułkę, która będzie zawierać wszystkie potrzebne organizmowi witaminy i minerały. Suplementy tego rodzaju mogą być dobrym uzupełnieniem tego bardziej lub mniej zbilansowanego jadłospisu, o ile same w sobie będą mieć wysoką jakość, którą wypadałoby sprawdzić, przed wydaniem na nie pieniędzy.
Czy kompleksy witamin i minerałów są niezbędne?
Oczywiście nie. Nie należy ich traktować jak magicznego remedium na wszelkie problemy zdrowotne, bo jeśli ktoś odżywia się w pełni wartościowo i racjonalnie, dostarczając sobie wraz z dietą wszystkich niezbędnych witamin i substancji mineralnych, u niego taka dodatkowa suplementacja multiwitaminą nie przyniesie absolutnie żadnych efektów - ani tych dobrych, ani tych złych. Przed wzięciem jakiegokolwiek nowego suplementu zawsze warto się przebadać. W ten sposób zobaczy się wyraźnie, czy ma się jakieś niedobory, czy może poziom wszystkich ważnych dla zdrowia substancji jest w normie i nie trzeba go sztucznie podwyższać.
Nie da się jednak ukryć, że witaminy oraz substancje mineralne warunkują dobre zdrowie i są dla tego zdrowia czymś niezbędnym. Najważniejsze jest to, by jakoś ich sobie dostarczyć. A to, czy zrobi się to z pomocą naturalnej żywności, czy przy zastosowaniu suplementu diety bądź leku, zależy już od indywidualnego wyboru każdej osoby.
Z czego powinien składać się wartościowy kompleks?
Wszystkie preparaty multiwitaminowe występujące na polskim rynku mają postać suplementów diety. Nie są aż tak dobrze przebadane jak leki, dlatego też kluczowe jest to, by sprawdzać ich producentów i wybierać środki tych marek, które od lat cieszą się dobrą renomą i ogólnym zaufaniem klientów. A czego w tych preparatach szukać? Przede wszystkim witamin A, D i E, których niedobory występują niestety bardzo często. Szczególnie ważna jest odpowiednia podaż witaminy D. W okresie od jesieni do wiosny organizm nie jest w stanie sam syntetyzować jej ze słońca, dlatego trzeba ją dostarczać w sposób sztuczny.
Jeśli chodzi natomiast o substancje mineralne, tutaj najważniejszy okaże się magnez, którego niedobory poważnie odbijają się na funkcjonowaniu całego układu nerwowego. Niezalecane są natomiast większe dawki cynku. Akurat ten minerał potrzebny jest organizmowi w niewielkich ilościach, a jako że występuje on w większości produktów spożywczych, łatwo można z nim przesadzić.
Jak bezpiecznie korzystać z suplementacji?
Na każdym preparacie zawierającym zróżnicowane witaminy i minerały dokładnie zaznacza się prawidłowy sposób dawkowania i zażywania produktu. Wskazanych zaleceń trzeba się oczywiście trzymać, pod żadnym pozorem nie zwiększając dawki preparatu na własną rękę. Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Nawet witaminy i substancje mineralne w nadmiarze będą szkodzić.
Zostaw komentarz