Zdrowie

Jak pielęgnować oczy, nosząc szkła kontaktowe? Niezbędnik użytkownika soczewek

Kacper |24Fitness

Soczewki kontaktowe to wygodny sposób na skorygowanie wielu wad refrakcji oka, a zarazem komfortowa alternatywa dla tradycyjnych okularów. Może je nosić praktycznie każdy – warunkiem jest oczywiście wcześniejsza wizyta u specjalisty (optometrysty lub okulisty) i brak stwierdzonych przez niego przeciwwskazań. Soczewki zapewniają znacznie większą swobodę niż okulary. Nosząc je możemy być tak aktywni, jak wcześniej: biegać, jeździć na rowerze czy ćwiczyć na siłowni. Mając na sobie szkła kontaktowe możemy zakładać także okulary przeciwsłoneczne, dzięki czemu zapewniamy sobie nie tylko doskonałą ostrość widzenia, ale i ochronę wzroku przed promieniami UV. Aby soczewki były bezpieczne i należycie spełniały swoje zadanie, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne ani skomplikowane – wystarczy poznać kilka podstawowych zasad.

Czyszczenie i dezynfekcja soczewek – który płyn wybrać i jak używać?

Ze względu na tryb noszenia szkła kontaktowe dzielimy na jednodniowe oraz wielokrotnego użytku. Warianty jednodniowe są przeznaczone do codziennej wymiany. Ten typ soczewek poleca się szczególnie osobom, które cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Takie szkła zakłada się tylko raz, po całym dniu wyrzuca, a rano wyjmuje się z opakowania nową parę. Takie rozwiązanie nie każdemu jednak odpowiada, ponieważ koszt zakupu takich szkieł jest nieco wyższy niż w przypadku chociażby wersji miesięcznych (w przeliczeniu na cenę jednostkową). Stąd popularną alternatywą dla szkieł jednodniowych są modele wielokrotnego użytku, których używa się systematycznie przez określony czas, np. dwa tygodnie lub miesiąc. W tym przypadku koniecznością jest codzienne czyszczenie za pomocą płynu pielęgnującego. Czynność na pozwala pozbyć się gromadzących się podczas noszenia osadów białkowych, a także innych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni szkieł. Do czyszczenia soczewek nigdy nie używamy wody z kranu, czy wody przegotowanej, ponieważ mogą one zawierać nieczystości, które mogą uszkodzić szkła i doprowadzić do infekcji oka. Jeśli zdecydujemy się nosić soczewki wielokrotnego użytku, zawsze powinniśmy mieć pod ręką świeży płyn myjąco-dezynfekujący. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę kupując płyn do soczewek? Przede wszystkim na skład – zwłaszcza, jeśli mamy wrażliwe oczy lub jesteśmy alergikami. W miarę możliwości starajmy się kupić płyn, który zawiera naturalne składniki, ponieważ będą one działały kojąco na nasze oczy. Optometryści zalecają, by płyn do pielęgnacji soczewek bazował na hialuronianie sodu – substancji wykazującej działanie nawilżające, która przeciwdziała uczuciu suchości oczu. Dobrym składnikiem jest także alantoina, która potrafi łagodzić podrażnienia.

Jak bezpiecznie przechowywać soczewki?

Szkła kontaktowe należy przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniczku. Tylko w ten sposób soczewki zachowają swoje cenne właściwości, a ty dostrzeżesz wszystkie ich zalety. Przed każdym użyciem pojemniczek należy wyczyścić i wypełnić świeżą porcją płynu pielęgnacyjnego. Dopiero wtedy możemy włożyć do niego soczewki, zamknąć i pozostawić na noc. Pojemnik na soczewki bez problemu mieści się w plecaku czy torebce, dlatego możemy mieć go zawsze przy sobie. Pamiętajmy o tym planując wyjazd na upragniony urlop.

Krople do oczu i soczewki kontaktowe – czy można je łączyć?

Nawilżające krople do oczu to produkt, którego tak naprawdę powinien używać każdy, również użytkownicy szkieł kontaktowych. Grupą ludzi, która szczególnie ich potrzebuje, są osoby pracujące przed komputerem. Gdy pracujemy z ekranami urządzeń cyfrowych, mrugamy zdecydowanie rzadziej, przez co nasze oczy stają się suche. Wtedy właśnie wybawieniem mogą być dobrej jakości krople. Pomogą pozbyć się suchości oczu, a jednocześnie złagodzą ból i sprawią, że unikniemy podrażnień. Krople nawilżające doskonale sprawdzą się także u osób z alergiami czy wrażliwymi oczami, stanowiąc dodatkową „barierę ochronną” przed szkodliwym wpływem substancji wywołujących reakcje uczuleniowe. Na co zwrócić uwagę kupując krople do oczu? Podobnie jak w przypadku płynów do soczewek, najważniejszą kwestią jest skład. W dobrych kroplach do oczu nie znajdziesz zbędnych substancji chemicznych, a jedynie naturalne składniki nawilżające i odświeżające zmęczone oczy. Poszukaj zwłaszcza preparatów z naturalnymi wyciągami z roślin (np. aloesu, rumianku) lub hialuronianem sodu.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)