Zdrowie

Uzależnienie od hazardu

Kacper |24Fitness

Istnieje wiele form uzależnień. Wspólnym mianownikiem dla każdego z nich jest fakt, że dana osoba po zażyciu środka psychoaktywnego lub wykonaniu danej czynności, przez moment czuje się szczęśliwa. Z czasem niestety staje się to głównym celem w życiu i chory nie potrafi bez danego bodźca normalnie funkcjonować. Szczególnie niebezpieczne jest uzależnienie od hazardu, bo wyniszcza nie tylko psychicznie, ale również ekonomicznie najbliższych osoby uzależnionej.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie?

Są pewne cechy psychiczne, które sprawiają, że dana osoba jest bardziej podatna na uzależnienia, a inna z kolei nie. Ktoś, kto jest bierny i ma skłonność do oddawania kontroli sytuacji komuś innemu, może mieć skłonność do nałogów. Rolę mogą tu odgrywać również czynniki genetyczne – nałóg w pokoleniu dziadków lub rodziców danej osoby.

Hazardem można pasjonować się latami, jednak mogą to robić tylko osoby, które mają poczucie kontroli nad własnym życiem i wiedzą, kiedy w porę powiedzieć „stop”. Skrajnymi przypadkami osób uzależnionych od hazardu są ludzie, którzy potrafią długie godziny stać przy automatach do gier i nie dopuszczać do nich innych graczy w obawie, że to oni zabiorą ich „szczęśliwy los”.

Uzależnienie od hazardu – jak często występuje?

Mówi się, że hazard to nałóg dla bogatych – nie sposób temu zaprzeczyć, jednak szybkość tracenia fortuny w kasynie sprawia, że zamożni bardzo szybko tracą swój status społeczny. Co prawda dostęp do automatów do gier jest nieco ograniczony – zwykle występują one w salonach do gier.

Pocieszającym jest fakt, że uzależnienie od hazardu jest jednym z najrzadziej występujących form uzależnień w naszym kraju. Znacznie częściej spotykane jest uzależnienie od Internetu, alkoholu, seksu lub narkotyków.

Problemy towarzyszące uzależnieniu od hazardu

Osoba uzależniona od hazardu zaniedbuje rodzinę, prace i swoje zainteresowania. Niestety, bardzo często dana osoba okrada swoją rodzinę, by mieć pieniądze na grę. To jedno z uzależnień, które ma najbardziej dotkliwe konsekwencje dla statusu majątkowego rodziny osoby uzależnionej.

Osoby uzależnione nabierają cech psychopatycznych. Są bardzo dobrymi manipulantami, oszukują rodzinę, potrafią być agresywne. To powolne zabijanie własnej psychiki, która zaczyna koncentrować się tylko na jednej czynności. Hazardzista nie ma marzeń i aspiracji poza chęcią zdobycia pieniędzy.

Czy hazardzista sam jest w stanie rozpoznać swój problem?

Tak jak w przypadku każdego nałogu, osoba początkowo nie akceptuje swojego uzależnienia. Wydaje jej się, że jest w stanie swobodnie nad wszystkim zapanować. Na wszelkie sugestie płynące z otoczenia, że możliwy jest problem, reaguje niemalże agresywnie.

Jeśli do hazardzisty dotrze jego problem, powinien on spróbować zrobić sobie choćby krótką przerwę w graniu. Warto wtedy zajrzeć w głąb siebie i zapytać -jak się z tym czuję? Czy mogę poradzić sobie bez grania? Jak mi jest bez dreszczyku emocji towarzyszącemu grze?

Walka z każdym nałogiem jest niezwykle trudna. W przypadku hazardu często gracz zostaje sam, ponieważ bliscy mają dosyć jego kłamstw i bycia ciągle okradanym. Często osoby, które uwolniły się od hazardu, znajdują sobie inny nałóg, który dostarcza im wrażeń, które mieli, grając w kasynie. Często zdarza się, że byli hazardziści zajmują się uprawianiem sportów ekstremalnych lub rozgrywkami komputerowymi. Niestety zdarza się również, że byli hazardziści „wpadają z deszczu pod rynnę”, z czasem popadając w alkoholizm lub uzależnienie od leków, bądź nikotyny. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do specjalistów.

Zobacz
Komentarze (0)