Bóle stawów. Przyczyny powstawania, metody leczenia.
Bóle stawów dolegają osobom młodym i tym w podeszłym wieku. Mogą być symptomem innych chorób lub wynikać ze zwykłych zaniedbań i niezdrowego stylu życia. Bóle stawów często doskwierają osobom spędzającym wiele czasu w stałej pozycji lub garbiącym się, a także osobom z nadwagą. Wyróżnić można także choroby, podczas których towarzyszy ból w stawach.
Ból stawów - przyczyny
Spędzanie dużo czasu w niezmiennej pozycji, najczęściej siedzącej, jest częstą przyczyną bólu karku, pleców i ramion. Bóle tego rodzaju mogą wynikać również z niewłaściwej postawy podczas stania lub chodzenia. Odczuwalne bóle to wynik przeciążenia w tych okolicach mięśni, więzadeł i stawów. W celu zadbania o swój tułów należy pamiętać o podstawowych zasadach podczas pracy biurowej. Ważny jest kąt prosty w stawach kolanowych, przedramiona umieszczone na blacie, a ekran monitora ustawiony na wprost oczu.
Nieprzyjemne bóle w stawach mogą wynikać też z nadmiernego obciążenia lub kontuzji. Obciążone stawy to najczęściej efekt nadwagi lub otyłości, ponieważ waga znacznie przekracza ich zdolności. Przesadne obciążenia stawów ćwiczeniami to kolejna przyczyna bólu. Najczęściej prowadzi do tego bieganie, które szczególnie nadwyręża stawy kolanowe.
Objaw chorób
Bóle w stawach są objawem schorzeń, które dotykają same stawy. Mogą być to: ropne zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i inne. Staw kolanowy atakowany jest przez chorobę o nazwie chondromalacja, która prowadzi do rozmiękczenia tkanki chrzęstnej wewnątrz stawu, a w efekcie do jego zwyrodnienia. Bóle stawów mogą być także objawem chorób takich jak: borelioza, gorączka reumatyczna, choroba Epsteina-Barra oraz toczeń rumieniowaty układowy. Ból stawów często odczuwalny jest także podczas grypy, ospy wietrznej, świnki i różyczki.
Ból stawów - jak sobie pomóc?
Bólami stawów trzeba się koniecznie zająć, kiedy zdiagnozowana została ich przyczyna. Po postawionej diagnozie powinny zostać przepisane leki. Bardziej skuteczne będzie leczenie problemu wywołującego ból, niż jego łagodzenie. Można chronić się lekami miejscowymi w postaci plastrów lub żelów. Wielu osobom zadowalające efekty przynosi hydroterapia, a w szczególności balneoterapia. Pomagają także lekkie ćwiczenia fizyczne, a zwłaszcza pływanie, jazda na rowerze i gimnastyka rozciągające stawy.
Jeżeli ból stawów jest efektem urazu, bolące miejsce należy schłodzić, a następnie rozgrzać. Na ukojenie bólu wpływają też leki doustne o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Łagodzenie bólu może odbywać się również przez unoszenie bolącej kończyny, powyżej poziomu serca.
Zostaw komentarz