Zdrowie

Zoofilia – czy istnieją skuteczne metody na jej leczenie?

Kacper |24Fitness

Pasja, ogień, pragnienie, pożądanie ... tymi słowami opisujemy doświadczenia związane z naszą seksualnością.

Doświadczenia zmysłowe lub ich brak są  bardzo istotną sferą ludzkiego życia. Z naukowego punktu widzenia ten aspekt ludzkiej natury badali tacy naukowcy, jak na przykład Zygmunt Freud. W kręgu jego zainteresowań było znaczenie libida, jako kluczowego elementu ludzkiej psychiki i zachowania.

Seksualność  człowieka jest bardzo złożona i rozbudowana, z szeroką gamą bodźców, które prowokują pragnienie u wybranych jednostek. Pragnienie może wywoływać określony typ osobowości, konkretny człowiek. Pożądanie mogą wzbudzać cechy powszechnie odbierane za mało atrakcyjne. Bez względu, co jest obiektem pożądania, z natury każdy człowiek  posiada wystarczającą zdolność fizyczną oraz psychiczną  do nawiązania relacji.

Istnieją jednak ludzie, których doświadczenie seksualności dotyczą nietypowych obiektów.

Niektóre pragnienia mogą doprowadzać do zachowań szkodliwych lub nawet nielegalnych. Zagrożenie może dotyczyć jednostki dopuszczającej się tych zachowań, ale nie tylko. Do tej grupy mogą należeć ludzie, którzy utrzymują stosunki cielesne  ze stworzeniami różnych gatunków zwierząt.

Parafilia

Jak już opisano powyżej, seksualność człowieka jest niezwykle złożona. Dla niektórych osób obiekt pożądania jest ograniczony do zaledwie jednego aspektu. Pragnienie wzbudza istota żywa, nie wyrażająca zgody na aktywność seksualną, nie będąca w stanie wyrazić takiej aprobaty, bądź nieożywiony przedmiot. W niektórych przypadkach dotyczy to osób, których aktywność seksualna uzależniona jest od poniżania siebie lub innych albo obecności bólu. Takie osoby cierpią na zaburzenie zwane parafilia.Taki rodzaj zaburzeń istnieje  u osoby odczuwającej dyskomfort, mającej częste, mocne  fantazje seksualne, które społeczeństwo lub sam podmiot odrzuca.

Zoofilia jak czyn powiązany z parafilią

Jest to zaburzenie objawiające się wystąpieniem pożądania seksualnego lub skłonności seksualnej, a nawet aktów seksualnych w obecności zwierząt. Nazywane jest bestializmem w przypadkach, kiedy osoba konsumuje swoje fantazje.Takie zaburzenie ma bardzo negatywny  wpływ na osoby dotknięte zoofilią. Najczęściej osoby dotknięte tym zaburzeniem  wstydzą się czynów, które popełniły. W konsekwencji doprowadza to, do odczuwania niepokoju i silnego dyskomfortu, może powodować kolejne  czyny Zoofilskie  jako metody łagodzenia powstałego, narastającego  lęku. Takie zachowania powodują pogorszenie relacji społecznych i utrudnia życie zawodowe.

Co może przyczyniać się do powstawania zachowań bestialskich?

Przyczyny niestety nie są znane. Osoby cierpiące na to zaburzenie, ukrywają ten fakt, przez co bardzo trudno jest dogłębnie zbadać ten temat. Mechanizmy kierujące człowiekiem, w taki sposób, że odczuwa on pożądanie w obecności innego gatunku nie są znane badaczom.

Bestialstwo – leczenie

Leczenie  zarówno parafilii, jak i  zoofilii jest  niezwykle złożone i podlega wielu dyskusjom. Spora część pacjentów uważa, że przejawy zoofilii nikogo nie krzywdzą. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ w przypadku zoofilii zwierzęta zostają poszkodowane. Nie mają one możliwości odmowy praktyk seksualnych, które stanowi zoofilię. Kolejną przyczyną, dla której leczenie  zoofilii jest skomplikowane, jest fakt, iż większość ludzi cierpiących na zoofilię nie przyznaje się do tego w obawie przed ostracyzmem społecznym lub po prostu z powodu wstydu. Skorzystanie z terapii oznacza przyznanie się do krępującego problemu.

Zalecane jest leczenie psychologiczne w takich przypadkach

Trzeba mieć na uwadze fakt, że osoby z zoofilią są osobami samotnymi z ograniczonym kontaktem społecznym. Leczenie przynoszące skutki, polegałoby na pomocy choremu w podniesieniu jego poczucia własnej wartości oraz nauczenie takiej osoby budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi.  Należałoby poddać dogłębnej analizie fantazje erotyczne, określenie które elementy są dla tej osoby atrakcyjne i powodują podniecenie seksualne. Jest to  bardzo trudny i złożony proces, ale realny. Należy wdrożyć pracę psychoterapeutyczną, ze specjalistą w tej dziedzinie.

Zobacz
Komentarze (0)