Zdrowie

Soczewki kontaktowe – jakie wybrać, jak i czy o nie dbać?

Kacper |24Fitness

Soczewki kontaktowe to jeden z dwóch najpopularniejszych sposobów korekcji wzroku. Mogą być używane przy każdej wadzie wzroku, w zasadzie w każdym wieku, chociaż nie wszyscy mogą je nosić. Jakie są ograniczenia i jakie rodzaje soczewek? Podpowiadamy.

Dobór soczewek kontaktowych

Na soczewki decydują się osoby, które wybierają je jako pierwszy sposób korekcji wzorku oraz te, które już noszą okulary. W obu przypadkach, aby dobrać szkła kontaktowe, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Taką rolę odgrywa lekarz okulista albo optometrysta. Przeprowadza on badanie wzroku, które pozwala zidentyfikować wadę, określić jej stopień, a przy okazji także może zdiagnozować choroby oczu lub też przeciwwskazania do noszenia soczewek czy też ich określonego rodzaju. Na podstawie wady wzroku wskazywany jest typ szkieł kontaktowych. I tak soczewki sferyczne (najpopularniejsze) noszone są przez dalekowidzów i krótkowidzów, toryczne przez astygmatyków a multifokalne przez prezbiopów.

Należy przy tym stanowczo podkreślić, że soczewek nie powinno się dobierać samodzielnie. Osoby, które noszą okulary, również muszą skonsultować się ze specjalistą. Od ostatniej wizyty wada mogła się bowiem pogłębić, a nawet jeśli nie, to wartość korekcyjna szkieł okularowych nie zawsze jest taka sama, jak w soczewkach.

Innym powodem, dla którego konieczna jest konsultacja, jest fakt, że część osób nie powinna nosić soczewek kontaktowych. To naprawdę mały odsetek, jednak przeciwwskazania mogą wynikać z racji chorób oczu, ogólnoustrojowych czy też alergii. Co ciekawe – raczej nie wieku. Soczewki kontaktowe mogą nosić nawet małe dzieci. Początkowo zakładają je przy wsparciu opiekunów, ale już od około 8 roku życia zazwyczaj mogą robić to samodzielnie.

Wizyta pozwoli wskazać, jaki materiał soczewek będzie najwłaściwszy, a często także, jaki tryb ich noszenia. Optometrysta, bazując na swoim doświadczeniu, może także wskazać określone marki i modele. EyeLove, Alcon, Bausch&Lomb, Copper Vision – soczewki tych marek uważane są za najlepsze i najbardziej popularne na rynku.

Jak długo można nosić soczewki? Jak o nie dbać?

Najbardziej popularny podział szkieł kontaktowych dotyczy czasu ich noszenia. Ten może być bardzo różny – liczony w godzinach albo w dniach.

Najkrótszy jest w przypadku soczewek jednodniowych. Te bowiem nosi się od rana do wieczora, czyli jeden dzień, a po zdjęciu należy je wyrzucić. Nie powinno się zakładać ich ponownie. Ich zaletą jest wysoka przyjazność dla oczu, wyjątkowa miękkość i delikatność materiału, do wad jednak zaliczymy cenę.

Soczewki miesięczne to najczęstszy wybór, właśnie również z uwagi na koszty. W tym przypadku jedna para starcza na 30 dni. Jeśli są to soczewki miesięczne dzienne, to również zakłada się je rano, a następnie zdejmuje wieczorem. Soczewki dobowe można natomiast nosić około 4-6 dni, chociaż raczej nie dłużej, nawet jeśli producent to dopuszcza. Wynika to z konieczności zadbania o komfort oczu, ale też z uwagi na czynności higieniczne.

O soczewki wielokrotnego użytku należy bowiem dbać w określony sposób. Po zdjęciu muszą być przemyte w płynie pielęgnacyjnym, co pozwala usunąć z nich osady i zanieczyszczenia. Następnie są umieszczane w pudełeczku do przechowywania, również wypełnionym płynem, gdzie czekają na kolejne założenie. Alternatywnie do oczyszczania soczewek można użyć tzw. płynu oksydacyjnego z katalizatorem, co jest rozwiązaniem najbardziej skutecznym i polecanym np. alergikom.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)