Zdrowie

Przyczyny i zapobieganie czkawce u niemowlaka

Kacper |24Fitness

Czkawka u niemowlaka nie jest niczym niezwykłym. Pojawia się przeważnie zaraz po karmieniu, może jednak wystąpić także po przewijaniu oraz po kąpieli. Winne jest zazwyczaj powietrze dostające się do dziecięcego organizmu wraz z pokarmem, choć za czkawkę może odpowiadać także zbyt duża różnica temperatur, a nawet głośny śmiech. Czkawka niemowlaka i osoby dorosłej objawia się w zbliżony sposób, radzenie sobie z nią wymaga jednak zastosowania nieco innych metod.

Jakie są przyczyny czkawki u niemowlęcia?

Czkawka o uciążliwym charakterze u niemowlaka zwykle ma swoje źródło w tym, że jego układ nerwowy jeszcze się całkowicie nie ukształtował, a co za tym idzie, także nerw przeponowy wcale nie musi działać w sposób niepowołany. Przypadłość ta może zresztą dokuczać dzieciom nawet wtedy, gdy znajdują się jeszcze w życiu płodowym. Jest bardzo często spotykana także wśród wcześniaków. Z upływem czasu jej częstotliwość się zmniejsza, a sama czkawka przeważnie ustaje około trzeciego miesiąca życia dziecka. Z czkawką u niemowlaków najczęściej mamy do czynienia podczas ich karmienia. Maluchy zasysają nie tylko pokarm, ale i powietrze, które potem uciska pępowinę. Należy jednak liczyć się z tym, że może ona wystąpić także już po karmieniu. Żołądek jest wtedy napełniony, a to sprawia, że zaczyna stykać się z przeponą wywołując niekiedy jej skurcze. Mówiąc o przyczynach odruchu czkania u niemowląt nie można też zapominać o charakterystycznej dla nich reakcji na zmianę temperatur, a także o skutkach gwałtownego śmiechu.

Jak zapobiegać czkawce u niemowlaka?

Rodzice nie ukrywają niepokoju z powodu czkawki u niemowlaka obawiając się przede wszystkim tego, że maluch przeżywa ją równie źle, co osoba dorosła. Okazuje się jednak, że czkawka wcale nie przeszkadza najmłodszym w jakiś szczególny sposób. Praktycznie nigdy nie towarzyszy jej płacz dziecka, a przecież to właśnie za jego pomocą dzieci najczęściej informują otoczenie, że czują ból lub niewygodę,. Nie oznacza to, oczywiście, że nie jesteśmy w stanie pomóc dziecku w pozbyciu się czkawki, choć należy pamiętać, że odbywa się to z wykorzystaniem metod innych niż te, jakie stosowane są przez osoby dorosłe. Już na wstępie wypada podkreślić, że dziecko zmagające się z czkawką nie powinno być pojone przesadnie dużą ilością wody. Nie wolno też nakłaniać go do wstrzymywania oddechu albo straszyć. Nie powinniśmy też podawać maluchowi soku z cytryny ani miodu. To produkty mogące mieć działanie alergiczne, nie są więc najlepsze dla niemowląt. Jeśli dziecko jest karmione z wykorzystaniem butelki, należy dbać przede wszystkim o to, aby smoczek był wypełniony pokarmem. Da nam to pewność, że dziecko nie będzie połykało dużych ilości powietrza. Nie można też zapominać o tym, jak ważne jest upewnienie się, że dziecku się odbiło. Oczywiście, może zdarzyć się i tak, że czkawka wystąpi nawet pomimo naszych starań. W takim wypadku dobrym pomysłem jest ponowne przyłożenie malucha do piersi. Ciekawym rozwiązaniem może być też przygotowanie ciepłej wody, choć ta powinna być podawana dzieciom dopiero po trzecim miesiącu życia.

Zobacz