Zdrowie

Aloes drzewiasty

Kacper |24Fitness

Aloes drzewiasty to wiecznie zielona roślina, występująca naturalnie na terenach ubogich w wodę, w Afryce, na Półwyspie Arabskim, na Wyspach Kanaryjskich oraz w basenie Morza Śródziemnego. Posiada grube, mięsiste liście z kolcami na brzegach. Rosnąc w naturalnym środowisku, aloes osiąga wzrost do 5 metrów. W warunkach domowych dorasta do 1 metra wysokości. Ta niepozorna roślina posiada wiele niezwykłych zastosowań, jako produkt leczniczy oraz pielęgnacyjny.

Zastosowanie aloesu drzewiastego

Dobroczynny wpływ aloesu jest znany już od bardzo dawna. Na skaleczenia, lub zmiany skórne stosowano oberwany liść aloesu, z którego wypływał drogocenny sok. Obecnie wiadomo, że aloes ma właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące błony śluzowe i skórę oraz hamujące rozwój niektórych nowotworów. Co równie istotne, aloes pobudza lub regulujące mechanizmy obronne organizmu człowieka. Liście aloesu lub jego sok mogą służyć do sporządzania wielu preparatów takich jak maści, płyny, syropy, czy posypki. Aloes może być również pomocny w chorobach oczu, takich jak zapaleniu rogówki i spojówek, zmętnieniu rogówki, zmianach zwyrodnieniowych, stanach po przeszczepieniu rogówki. Zewnętrznie sok z aloesu może być także stosowany przeciw oparzeniom, owrzodzeniom, pęknięciom skóry, ukąszeniom przez zwierzęta i owady, wysypkom, odleżynom, świądowi i innym. Łagodzi także stany zapalne, regeneruje całe ciało po chorobie i wypadkach. Jest niezbędnym środkiem przy walce z chorobami skóry, takimi jak grzybica, kurzajki i owrzodzenia. Miąższ aloesu drzewiastego jest bogaty w wiele wartościowych pierwiastków takich jak wapń, magnez, żelazo, potas, fosfor, cynk i sód. Zawiera również enzymy i kwasy złożone. Aloes znalazł również swoje zastosowanie w kosmetyce i często można spotkać go w preparatach do włosów oraz kremach do twarzy.

uprawa aloesu drzewiastego

Uprawa aloesu drzewiastego

Mimo swojego pochodzenia, aloes drzewiasty nie jest trudny w uprawie. Ma jednak swoje specyficzne wymagania. Warunki uprawy aloesu w Polsce nie są niestety sprzyjające, jeśli chodzi o temperaturę. Ze względu na klimat, z jakiego pochodzi aloes, w Polsce możemy go uprawiać tylko w pomieszczeniach. Dla aloesu odpowiednia będzie ziemia dla sukulentów i kaktusów.  Aloes doniczkowy nie ma zbyt dużych wymagań i jest odporny na zaniedbania. Należy jednak pamiętać, że roślina nie lubi zbyt obfitego podlewania. W przeciwnym razie jego korzenie mogą gnić, a na liście aloesu powstają plamy. Niskie temperatury oraz cień źle wpływają na wzrost oraz barwę aloesu, który lubi dużo światła. Jego niedobór daje się roślinie we znaki głównie zimą. Dlatego o tej porze roku najlepiej ustawić aloes w pobliżu dużego okna. Powinniśmy również zapewnić aloesowi odpowiednią temperaturę Latem można wystawić doniczkę na balkon lub do ogrodu. Natomiast w zimie aloes doniczkowy powinien stać w pomieszczeniu widnym, ale niezbyt ciepłym. W tym czasie roślina ta przechodzi w okres spoczynku. Po pobycie w chłodzie może się zdarzyć, że aloes doniczkowy zakwitnie na wiosnę. Kwiat aloesu drzewiastego jest bardzo piękny i duży, przybiera czerwoną barwę.

Zobacz również: Aloesowy poradnik

Gdzie kupić aloes drzewiasty?

Aloes drzewiasty można kupić w aptece lub sklepie internetowym. Warto wybierać w pełni naturalne produkty. Duo Life Aloes zawiera wiele cennych składników takich jak sok i miąższ aloesowy, miód wielokwiatowy oraz oregano. To połączenie sprawia, że aloes do picia od Duo Life to innowacyjny suplement diety, który ma niezwykle dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Produkt można zakupić na stronie duo Life.

Zobacz
Komentarze (0)