Lifestyle

Wałki do masażu i rollery — jaki wybrać?

Kacper |24Fitness

Ciężki trening wymaga także mądrej regeneracji. Aby pomóc zmęczonym i spiętym mięśniom, warto regularnie wykonywać masaż. Uciskanie i odpowiednie wałkowanie przynosi ulgę i pozwala ciału szybciej dochodzić do siebie. Dowiedz się, jaki sprzęt do masażu wybrać oraz jaką techniką się posługiwać, by otrzymać planowany efekt.

Wałki do masażu – do czego służą?

Te niewielkie przedmioty w różnych kształtach i rozmiarach służą do rolowania ciała lub przeprowadzania samodzielnego masażu mięśni, zwykle po treningu lub przy wskazaniach zdrowotnych. Bardzo często spotkać je można na siłowni, w gabinecie fizjoterapeutycznym czy salach fitness. Nic dziwnego! Osoby trenujące zawodowo, a także hobbyści wiedzą, że na samym treningu praca się nie kończy. Ważny jest także okres regeneracji mięśni oraz odpowiednie ich rozciągnięcie i rozluźnienie, które zminimalizuje w przyszłości ryzyko kontuzji sportowych.

Na taki masaż decydują się także osoby skarżące się na bóle napięciowe – pracujące fizycznie lub wręcz przeciwnie, wykonujące zawód wymagający utrzymywania określonej wymuszonej pozycji przez dłuższy czas.

Czy rollery i masowanie ciała po treningu są niezbędne?

Masowanie ciała po treningu nie jest czynnością niezbędną, ale zdecydowanie przyspiesza i polepsza funkcjonowanie po ćwiczeniach. Nie zrażaj się jednak początkowo – taki masaż nie należy do relaksacyjnych i może powodować dyskomfort. Lekki ból wynika z tego, że twoje mięśnie są mocno spięte i przepracowane – lekki ucisk pomoże im wrócić do pierwotnego stanu. Wałkowanie ciała dobrze wpływa także na ukrwienie skóry, dzięki czemu uelastycznia ją i pomaga pozbyć się zwykle niechcianego cellulitu. Regularnie masowane mięśnie lepiej się rozciągają, co zwiększa mobilność i poprawia zakresy.

Wałki i rollery – szeroki wybór kształtów i wielkości

Nie bez powodu na rynku dostępnych jest tyle różnych rodzajów wałków i rollerów! Każdy z nich może mieć nieco inne zastosowanie i odpowiadać na potrzeby innych grup odbiorców. Zobacz, o jakich cechach mowa i jak wpływają one na działanie tak prostego narzędzia!

Podział ze względu na kształt:

  • wałek – najlepiej sprawdzają się podczas masażu kończyn górnych i dolnych oraz powierzchniowego masażu pleców;
  • pojedyncza piłka – umożliwia precyzyjny nacisk na konkretny punkt spustowy, dedykowana również do masażu mięśni piersiowych, ramion, stóp i pośladków;
  • podwójna piłka złożona z dwóch połączonych ze sobą, inaczej duoball – doskonała do masowania mięśni przykręgosłupowych, polecana przy częstych bólach pleców wynikających z napięcia mięśniowego.

Podział ze względu na rodzaj powierzchni:

  • gładkie – najczęściej wybierane, służą do relaksacji mięśni i zmniejszania napięcia;
  • z wypustkami – kolce umieszczone na powierzchni wałka czy piłki służą do zwiększenia ukrwienia masowanej partii mięśniowej.

Wałki, piłki czy rollery mogą różnić się także twardością i rozmiarem. Duży asortyment oraz możliwość porównania wielu rodzajów narzędzi do masażu znajdziesz na stronie https://www.empik.com/sport/akcesoria-do-cwiczen/rollery-do-masazu,41170308,s.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów?

Przede wszystkim weź pod uwagę cel masażu oraz stopień zaawansowania w swoich treningach. Jeżeli chcesz używać wałka jedynie w celach relaksacyjnych po ciężkim dniu w pracy, idealny będzie dla ciebie miękki, duży walec bez wypustek. Natomiast wiedza z zakresu anatomii i prawidłowych technik masażu umożliwi ci precyzyjne używanie małych, twardych piłek do masażu mięśniowo-powięziowego.

 Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)