Lifestyle

Jak rozpoznać szmaragd?

Kacper |24Fitness

Kamienie szlachetne od wieków fascynowały ludzi swym pięknem i unikatowością. Wykorzystywane w jubilerstwie stanowią piękne ozdoby w postaci pierścionków, kolczyków, wisiorków oraz bransoletek. W nadprzyrodzone moce kamieni wierzyli już starożytni. Szmaragd został odkryty 2 000 lat przed narodzinami Chrystusa.

Szmaragd: kolory kamieni szlachetnych

W jakich barwach występują kamienie szlachetne?

Czerwień symbolizuje miłość, żywiołowość, pewność siebie, pasję i odwagę. Kolor ten bardzo przyciąga uwagę innych oraz wywołuje pozytywne uczucia. Przykładami kamieni szlachetnych i półszlachetnych wyróżniającymi się czerwoną barwą są rubin, koral czy turmalin.

Niebieski to kolor nieba i oceanu. Symbolizuje duchowość, szczerość, inspirację, młodość, prawdę i pokój. Posiada właściwości uspokajające i kojące, zapewnia bezpieczeństwo oraz spokój. Pomaga wzmocnić intuicję. Przykładem błękitnych kamieni są lapis lazuli, turkus czy akwamaryn.

Fiolet to symbol magii i mistycyzmu. Świetnie nada się do medytacji, dla osób szukających duchowego spełnienia. To kolor tajemniczości i ludzi z wysokimi aspiracjami, o wysokim poczuciu własnej wartości. Ma właściwości oczyszczające i otwierające umysł, wnoszą do życia balans, relaksują, walczą z depresją i pomagają pokonać trudności. Przykład stanowią tutaj turmalin i ametyst.

Żółty to barwa oznaczająca szczęście, radość oraz mądrość. Kamienie w tym kolorze zwiększają pewność siebie i umiejętność podejmowania decyzji, poprawiają witalność oraz elokwencję. Przykładami są cytryn czy bursztyn.

Biel symbolizuje niewinność, pokój i dobroć. Stąd suknie ślubne panien młodych zazwyczaj są białe, kolor ten kojarzony jest z czystością i cnotą. Kamienie tej barwy utrzymują harmonię między duchem i ciałem oraz wzmacniają właściwości innych kamieni, dlatego często występują w kompozycjach. Przykład stanowią kryształ górski, opal czy perła.

Brąz jako jeden z kolorów ziemi oznacza stabilność, niezawodność, spokój i komfort. Dzięki niemu można wzmocnić więź z naturą, ustabilizować swoje życie, dodać sobie pewności siebie, nauczyć się lepiej podejmować decyzje i jasno myśleć. Przykładami kamieni szlachetnych i półszlachetnych o brązowym odcieniu są tygrysie oko czy kwarc dymny.

Czerń to oznaka elegancji, tajemniczości, władzy i stabilności, ale często bywa kojarzona z żałobą, złem lub czarną magią. Dodaje powagi oraz szyku każdej stylizacji. Kamienie w tym kolorze pomagają pokonać trudności, przygotowują na nowe i nieznane, a także zwiększają oddanie w pracy. Przykładami są agat, onyks lub czarna perła.

Zieleń czyli kolor natury, symbol dobrobytu, witalności i płodności. Ma właściwości uspokajające, przynosi balans w życiu, kojarzy się z bezpieczeństwem, szacunkiem, harmonią i pieniędzmi. Dzięki niej można ukoić umysł, lepiej kontrolować emocje, efektywniej rozwijać się intelektualnie, poprawić kreatywność. Przykładem jest właśnie szmaragd.

pierścionki ze szmaragdem

Odcienie szmaragdu

Szmaragdy mogą występować w różnych odcieniach zieleni - od jasnej, niemalże pastelowej, do bardzo ciemnej, głębokiej. Największą wartość mają kamienie o barwie nasyconej, ciemnej, jak najrówniej rozłożonej. Szmaragdowa zieleń to przepiękny odcień, który podkreśli każdą urodę.

Pierścionek ze szmaragdem na wyjątkową okazję

Zaręczyny to najpiękniejszy moment w życiu zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Każdy partner pragnie, aby jego ukochana wypowiedziała magiczne "tak", a sama chwila była romantyczna i emocjonalna. Wagę chwili znakomicie odda idealny pierścionek. Będzie on stanowił piękną ozdobę na palcu przyszłej żony, a także pamiątkę dla kolejnych pokoleń. Pierścionek ze szmaragdem jest wyjątkowym wyborem, gdyż kamień ten jest wprost idealny na tę okazję. Zapewni on wybrance bezpieczeństwo, dobrobyt i spokój. Oferta biżuterii ze szmaragdami jest ogromna. Zależnie od preferencji, można wybrać oprawę złotą lub srebrną.

Zobacz
Komentarze (0)