Zdrowie

Przygotowanie do operacji żylaków

Kacper |24Fitness

Operacja na żylaki to bardzo przydatna czynność, ponieważ w ten sposób można pozbyć się żylaków i zadbać o swoje zdrowie. Jeśli znajdują się one na kończynach dolnych konieczny będzie pobyt w szpitalu i odpowiednie przygotowanie się do takiego zabiegu. Przede wszystkim trzeba wykonać szereg badań, dzięki którym specjalista będzie miał pewność, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać zabieg. Dodatkowo przydadzą się też szczepienia, aby zabezpieczyć pacjenta przed różnymi dolegliwościami. Oprócz tego specjalista musi zadbać też o to, aby wybrać dla swojego podopiecznego optymalne znieczulenie, aby przeprowadzana operacja była bezbolesna i szybko zniknęła z pamięci operowanej osoby.

Operacja żylaków

Przed zabiegiem usunięcia żylaków przydatne będą różnorodne badania laboratoryjne, przede wszystkim zbadana musi być krew pacjenta, zlecona zostanie morfologia oraz badanie na krzepnięcie krwi i stężenie sodu oraz potasu. W niektórych przypadkach stosowane jest też badanie moczu, ale zależy to już od indywidualnego przypadku. Za każdym razem będzie trzeba się jednak przygotować na szczepienie przeciwko żółtaczce typu B. W grę wchodzi też przeprowadzenie badania RTG klatki piersiowej, ale nie zawsze specjaliści decydują się na ten krok. Oprócz tego należy przygotować się na badanie USG dolnych kończyn.

anestezjolog

Ostateczne przygotowanie do operacji

Przed przeprowadzeniem operacji niezbędna jest rozmowa anestezjologa z pacjentem celem przeprowadzenia wywiadu chorobowego. Na podstawie tej rozmowy dobierane jest dla chorego odpowiednie znieczulenie. Przed operacją chory powinien się też wykąpać, ale możliwe jest też podanie mu tabletki na sen, jeśli będzie miał problemy z zaśnięciem. Należy też ogolić nogę i nie spożywać płynów bezpośrednio przed operacją, nawet w okresie od 8 do 12 godzin przed planowanym zabiegiem. Chirurg, który będzie operował pacjenta musi też przed operacją dokładnie zaznaczyć operowane miejsce, robi się to flamastrem bezpośrednio przed operacją, gdy żylaki napełnią się krwią i są doskonale widoczne.

Operacja żylaków kończyn dolnych - jakie znieczulenie?

Ważną kwestią pozostaje dobór znieczulenia. Przede wszystkim można zdecydować się na znieczulenie ogólne oraz przewodowe. Znieczulenie ogólne zabezpiecza pacjenta przed bólem w całej okazałości, ponieważ pacjent wtedy zasypia i zwiotczają mu się mięśnie. Znieczulenie przewodowe opiera się z kolei na wyłączeniu nerwów, które odpowiedzialne są podczas operacji za przewodzenie bólu. Wtedy pacjent jest cały czas przytomny, ostateczna decyzja w tym zakresie należy do anestezjologa. Zabieg zakończy się sukcesem, gdy każda z czynności jest przeprowadzona optymalnie, a do tego nastąpi właściwy okres rehabilitacji z pełnym zaangażowaniem ze strony pacjenta. 

Zobacz
Komentarze (0)