Zdrowie

Fizjoterapia - kiedy jest wskazana dla dzieci?

Kacper |24Fitness

Fizjoterapia to różnego rodzaju metody, których celem jest wspieranie rozwoju ruchowego, przywracanie i utrzymywanie sprawności. W przypadku dzieci jest na szczególnie ważna, bo problemy rozwojowe, jeśli nie są rozwiązywane na jak najwcześniejszym etapie, maja tendencje do utrwalania się. Np. nieprawidłowe stawianie stóp w czasie nauki chodzenia może być przyczyną wielu późniejszych problemów.

 

Kiedy potrzebna jest konsultacja z fizjoterapeutą?

 

W przypadku noworodków i niemowląt do fizjoterapeuty kieruje często neonatolog, pediatra lub ortopeda, u którego kontrolowany jest prawidłowy układ i rozwój stawów biodrowych. Niemal rutynowo na konsultację udają się rodzice wcześniaków – dzieci urodzone przedwcześnie nawet jeśli nie mają większych problemów zdrowotnych, potrzebują wsparcia w rozwoju, by „dogonić” swoich rówieśników urodzonych w terminie.

 

Rodzice mogą też zdecydować się na wizytę u fizjoterapeuty sami, jeśli zaniepokoi ich coś w rozwoju dziecka. Na co zwracać uwagę?

 

- „U noworodków i najmłodszych niemowląt warto zwracać uwagę na asymetryczne ułożenie ciała – gdy dziecko wygina się w kształt rogala i wyraźnie preferuje układanie głowy w jednym kierunku, reagując płaczem i prężeniem się na próby przełożenia główki na drugą stronę. Niepokojącym objawem jest też zaciskanie piąstek – już miesięczne dzieci zaczynają rozluźniać dłonie i coraz częściej są one uchylone lub całkiem rozwarte” - wymienia fizjoterapeuta dziecięcy z http://fizjoterapeuta-dzieci.pl.

 

W przypadku tak małych dzieci wskazaniem do wizyty u terapeuty jest też prężenie się i trudności z ubraniem dziecka ze względu na silnie usztywnione kończyny.

 

U nieco starszych niemowląt warto zwrócić uwagę na nabycie umiejętności utrzymywania głowy, a także próby podnoszenia jej podczas leżenia na brzuszku. Generalnie za niepokojące możemy uznać wszelkie sytuacje, gdy dziecko nie nabywa nowych umiejętności w okresie wskazanym przez normę rozwojową. Co ważne – norma ta jest bardzo szeroka, więc nie należy kierować się tu tym, co potrafią dzieci znajomych w tym samym wieku. Jeśli jednak rozwój dziecka nie mieści się w tych ramach, warto poradzić się fizjoterapeuty, by w razie potrzeby jak najszybciej wdrożyć odpowiednią terapię. Im szybciej zaczniemy pracować z dzieckiem, tym szybciej będą widoczne efekty.

 

W przypadku starszych dzieci także może być potrzeb wizyty u fizjoterapeuty. Często ujawnia się ona podczas rutynowej wizyty u pediatry na tzw. bilans, który jest regularnie wykonywany u dzieci. Na fizjoterapię kierowane są dzieci z wadami postawy oraz wadami stóp. Częstym problemem jest także nieprawidłowe napięcie mięśniowe oraz problemy z koordynacją ruchową. Fizjoterapia może być też uzupełnieniem leczenia otyłości dziecięcej, bo nadmierna masa ciała często przekłada się na trudności w prawidłowym rozwoju ruchowym.

>> Przeczytaj również o skoliozie u dzieci

Fizjoterapeuta jako wsparcie dla rodziców

 

Co ważne, fizjoterapeuta pracuje nie tylko z dzieckiem, ale też z rodzicami. W wielu przypadkach zaleca zestawy ćwiczeń do wykonywania z dzieckiem w domu i uczy, jak je prawidłowo robić. W przypadku rodziców najmłodszych dzieci fizjoterapeuta jest najlepszym źródłem informacji o tym, jak prawidłowo nosić dziecko, kłaść czy przekazywać innej osobie. Fizjoterapeuta może też sprawdzić, czy dziecko jest prawidłowo pieluchowane, bo źle zakładane pieluchy mogą być przyczyną późniejszych problemów z układem ruchu. Fizjoterapeuta pokaże też, jak prawidłowo układać dziecko w chuście, jeśli chcemy z niej korzystać, podpowie także, które akcesoria są szkodliwe dla rozwoju dziecka, a które ten rozwój wspierają.

Zobacz
Komentarze (0)